
Beléptető rendszerek
Abeléptető rendszer
olyan biztonságtechnikai eszközök, melyek elsődleges feladatai az illetéktelen belépések, bejutások megakadályozása, a bejutásra jogosultak szabályozása, regisztrálása. Ide tartozik a munkaidőnyílvántartás is.Az ellenőrzés történhet számkóddal, mágneskártyával, ujjlenyomatolvasóval, arcfelismerővel illetve bizonyos esetekben ahol nagyfokú védelemre van szükség, ezek kombinációjával pl.:számkód + mágneskártya.
A rendszerinformációkat a vezérlőegység tartalmazza, mely összeköttetésben van egy számítógéppel, az ezen futó program segítségével lehet menedzselni a különböző felhasználókat, hogy kinek melyik területhez illetve területekhez van jogosultsága. A program magyar nyelvű, felhasználóbarát, minden felhasználóhoz név és fénykép is társítható.
Ezen program segítségével lehet az eseménynaplót is kiolvasni, mely 100.000-es eseménytárral rendelkezik.
A beléptetőrendszer minimum egy ajtós, egy irányú; ezen esetben a bejárati oldalon azonosítani kell magunkat de kifelé a zárszerkezettől függően kilinccsel vagy gomb megnyomásával lehet nyitni a nyílászárót.
Alapfogalmak beléptetőrendszernél:
X ajtós beléptetőrendszer:
az x helyére a beléptetővel ellátott belépési pontok száma helyettesítendő, mely 1-től 1024-ig terjedhet.Egy irányú:
Az ellenőrzés csak a befelé vagy kifelé oldalon található az ellenkező oldalról már gombbal vagy kilinccsel lehetésges. pl.: társasház lépcsőházi ajtóKét irányú:
Ezen esetben minda bejárati oldalon mind a kijárati oldalon szükséges az azonosítás így az esemény naplóból kiolvasható, hogy ki mennyi időt töltött bizonyos területen.Vezérlőpanel/kontroller:
a beléptetőrendszer központi egysége, melynek szükséges egy tápegység és tanácsos szünetmentesíteni, hogy áramszünet esetén is üzemeljen. A kontroller lehet 1 ajtós, de akár 4 ajtós is. Egy rendszerbe maximálisan 256 kontroller köthető, így akár az 1024 ajtós beléptetőrendszer is megvalósítható. Ezen eszköz van összekötettésben a számítógéppel. A panel működőképes offline üzemmódban is, tehát nem szükséges, hogy a számítógép mindig bekapcsolva legyen.Azonosítás:
belépési pontokon a jogosultság ellenőrzése, mely történhet:Beléptetőkártyával: Mágneskártyával, melyből létezik vékony, vastag, kulcskarikára akasztható és kulcstartó kivitelű.









Kóddal és/vagy kártyával (kombinált): Ezen esetben 4-6 számjegyű kóddal és/vagy kártyával tudjuk azonosítani magunkat.




Ujjlenyomatolvasóval:Itt a belépők ujjal azonosítják magukat.



Arcfelismerővel:Itt a belépők az arcukkal azonosítják magukat.

Zárak:
Síktapadó mágneszár:Felületre szerelhető, erejét kg-ban fejezzük ki (tartóerő). Ezen zár esetében vagy mindkét irányból kell azonosítás, vagy arra az oldalra ahol nem kívánjuk az ellenőrzést egy gomb szükséges. Pl.: társasház, panellakás lépcsőházi ajtó.

Itt a zár a nyílászáró keretébe kerül beépítésre, ha egyirányú azonosítást szeretnénk akkor a belső oldalról akár kilincsel is nyitható az ajtó. A belépési ponton viszont a kilincset úgy kell megoldani, hogy ne mozgassa a zárbetétet. Pl.: kertkapuk melyeket kaputelefon nyit.
